Zabytki

 

Zabytkowe budynki w Polsce

 

W Polsce istnieje bardzo dużo budynków zabytkowych, jak dworki i stare domy, które najczęściej popadają w ruinę. Jest to związane z brakiem środków finansowych na ich renowację – wiele z takich konstrukcji pozostaje bowiem nadal pod opieką państwa. Najprostszym rozwiązaniem na ocalenie tego typu domów jest szukanie prywatnych inwestorów, którzy kupią dany zabytek i podpiszą zobowiązanie, które zmusi ich do wyremontowania budynku. Jest bardzo wiele gmin, które podpisuje tego typu umowy z prywatnymi właścicielami, oferując sprzedaż zabytku niemal za bezcen. Warto dostrzec, że zabytkowy dworek czy dom może być doskonałym materiałem na założenie pensjonatu czy restauracji, ponieważ tworzy najczęściej niezapomniany klimat retro. Faktem jest jednak, że kupno takiego budynku wiąże się z wysokimi kosztami inwestycji w niego, ponieważ zabytki wymagają najczęściej gruntownego remontu.

  • Najwięcej środków finansowych wiąże się najczęściej z konstrukcjami drewnianymi, ponieważ ceny elementów drewnianych na polskim rynku są bardzo często bardzo drogie i ciężko dostępne. Drewno kupowane na promocjach cechuje się najczęściej niską jakością, natomiast te produkty o wysokich cenach związane są najczęściej ze sprowadzaniem ich na zamówienie. Jeśli natomiast chodzi o konstrukcje murowane, to do najczęściej chodzi o takie naprawy, jak oczyszczanie ścian z pasożytów, malowanie ich, naprawa nieszczelnych dachów i poprawki w instalacji. Większość instalacji elektrycznych czy kanalizacyjnych w starych budynkach nadaje się do wymiany. Koszty takie liczy się najczęściej około kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy – wszystko zależy od wielkości budynku. Dość ważnym elementem remontów jest także ogród – większość ze starych posesji posiada barwne i dość spore przestrzenie.

Można odszukać w nich stare huśtawki i zaniedbane rabatki kwiatów. Na początku wieku XX bardzo modne były altanki ogrodowe, w których można było posiedzieć i poczytać książkę – z pewnością wymiana kilku desek i przemalowanie ich na świeższy kolor zachęci potencjalnych wczasowiczów lub domowników do spędzania tam ciepłych popołudni.

Autor:  http://dobre-drzwi.com