Inteligentny budynek

Już jakiś czas temu pewna pani śpiewała kiedyś o swoim magicznym domu, w którym wszystko się samo robi, chociaż wtedy jeszcze pomysł aby inteligentny dom wykonywał za nas wszystkie obowiązki nie był dosyć popularną ideą. Człowiek to bardzo inteligentna istota, podobno im bardziej inteligentna, tym bardziej leniwa. Sporo spośród powszechnie wykorzystywanych urządzeń domowych powstało właśnie z chęci zaoszczędzenia czasu, w którym można by wykonywać ciekawsze czynności niż pranie, zmywanie i sprzątanie.

Jak to się zaczęło?

Od początku cywilizacji człowiek starał się jak najbardziej udogodnić swoje warunki życia. Dlatego na pewnym etapie ewolucji osiadł na ziemi i zaczął ją sobie podporządkowywać. Z czasem nauczono się hodować zwierzęta, unowocześniać uprawy roślin, pozyskiwać sól i inne minerały, a także ulepszać broń, której posiadanie dawało poczucie bezpieczeństwa. Budował domy które początkowo miały dawać schronienie, z czasem jednak zaczęły być coraz większe a także coraz bardziej dogodne do mieszkania. Ale do rzeczy! Inteligentny dom mentalnie powstał w drugiej połowie ubiegłego wieku kilku naukowców - zapaleńców, postanowiło sztuczną inteligencję wykorzystać do sterownia instalacjami znajdującymi się w domu.

Pomysł zakładał że system komputerowy, do którego przekazywane będą informacje w postaci sygnału na temat odpowiednich parametrów takich jak na przykład temperatura i wilgoć, czuwał będzie nad wydawaniem odpowiednich poleceń. I tak w postaci obecnej skomplikowany zautomatyzowany układ, czuwa nad tym aby klimatyzacja działała w najbardziej optymalny sposób. To samo zresztą tyczy się sterowania temperaturą i bezpieczeństwem. A odpowiednie poczucie bezpieczeństwa wydaje się być nieocenione. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważne jest to, żeby mieć spokojną głowę kiedy wyjeżdżamy na wakacje. Inne wynalazki takie jak sieci telewizyjne i internetowe, także zostały wdrożone do systemu inteligentnego budynku.  Rozwój idei tego typu budownictwa nie wyklucza wcielenia w życie także innych udogodnień i pomysłów. Jeśli system zarządzania budynku został odpowiednio zaprojektowany niemal bezproblemowe wydaje się być podłączenie kolejnego elementu, wszystko zależy tylko od indywidualnych potrzeb i pomysłów.

Inteligentny dom to do niedawna bardziej magiczna lub fantastyczna wizja przyszłości, jednak czas pokazał że nauka i technologia na usługach codzienności bardzo dobrze się sprawdza.

 

Multiroom